Nemiesta (koncert) + Martin Zaiček (prednáška) + Po sezóne (film)

Nemiesta – live koncert

Tri roky po vydaní albumu Black Angels Songs prichádza Miroslav Tóth spoločne s Dystopic Requiem Quartet s albumom Nemiesta (Next Festival Records) inšpirovaným ne-miestami, čiže stavbami a objektami, ktoré boli buď nedostavané, opustené, nad-množené alebo boli poznačené ťažbou a pritom to nemalo nakoniec zmysel. Jednou zo skladieb je “Chátrajúci liečebný dom Machnáč”.

album: https://nextfestival.bandcamp.com/album/nemiesta
Recenzie:
Dennikn N: https://dennikn.sk/3589188/ked-betonove-utroby-reaktora-nesu-zvuk-slacikov/?ref=list
Kapital: https://kapital-noviny.sk/zvukove-mapy-nemiest/
A2: https://www.advojka.cz/archiv/2023/20/mista-dvojiho-zivota

kapela v zložení: David Danel, husle / Anna Veverková, husle / Adam Pechočiak, viola / Andrej Gál, violončelo / Miroslav Tóth, elektronika

Martin Zaiček – prednáška

Architekt Martin Zaiček spoluzakladateľ Spoločnosti Jaromíra Krejcara, ako aj člen umeleckej skupiny Abandoned (re)creation, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na chátrajúce funkcionalistické rekreačné stavby akým je najmä Liečebný dom Machnáč a v Trenčianskych Tepliciach. Cieľom týchto združení je napomôcť k ich záchrane a k oživeniu.

Po sezóne (2018, réžia: Andrea Kalinová, 35 mim)

Dokumentárny film o jednej z najvýznamnejších budov 20. storočia – opustenom sanatóriu Machnáč v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. Konštruktivistická budova, ktorá bola oslavou pokroku, zhmotnením architektovej predstavy humanizmu. Architekt v nej demonštroval svoje predstavy o technickom a sociálnom pokroku a postavil symbol modernej spoločnosti. Dnes: modernistická ruina utópie. Zaoceánska loď, ktorá stroskotala v kúpeľnom parku. Majitelia nemajú záujem starať sa o budovu, ktorá nie je rentabilná. Film sa venuje fenoménu tejto výnimočnej budovy prostredníctvom ľudí, ktorí boj za záchranu Machnáča ešte nevzdali.


Dátum

30 nov 2023
Expired!

Čas

18:00

Viac info

Facebook event

Miesto

Klub Lúč
Facebook event

Klub Lúč

Mierové námestie 17
91101 Trenčín
Slovensko

Partneri projektu

© 2024 Kolomaž – združenie pre súčasné umenie o.z. All rights reserved

Privacy Preference Center